Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

YALVAÇ

Giriş


YALVAÇ İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
 
              Yalvaç İlçe Emniyet Müdürlüğünün kuruluşu  05/11/1989 gün ve 20333 sayılı Resmi Gazete de yayınlanmış, 02/05/1990 tarihinde ise hizmet vermeye başlamıştır.
 
İlçe Emniyet Müdürlüğümüz Bünyesinde Kuruluşu Tamamlanmış Birimlerimiz
 
1.    Belge Yönetimi Büro Amirliği
2.    Belgelendirme Büro Amirliği
3.    Destek Büro Amirliği
4.    Genel Bilgi Toplama Büro Amirliği
5.    Güvenlik Büro Amirliği
6.    İdari İşler Büro Amirliği
7.    Koordinasyon Büro Amirliği
8.    Muhabere Elektronik Büro Amirliği
9.    Olay Yeri İnceleme Grup Amirliği
10.  Personel Büro Amirliği
11.  Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği
12.  Terörle Mücadele Büro Amirliği
13.  Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği
14.  Trafik Denetleme Büro Amirliği
15.  Trafik Tescil Büro Amirliği
16.  Yalvaç Polis Merkezi Amirliği
17.  Yalvaç Polis Merkezi Amirliği Adli İşlemler Büro Amirliği
18.  Yalvaç Polis Merkezi Amirliği Düzenleyici İşlemler Büro Amirliği
19.  Yalvaç Polis Merkezi Amirliği Grup Amirliği
20.  Yalvaç Polis Merkezi Amirliği İdari Büro Amirliği
21.  Yalvaç Polis Merkezi Amirliği Suç Araştırma ve Soruşturma Büro Amirliği
 
YALVAÇ TANITIM
 
             Yalvaç Isparta İline bağlı ve Isparta’nın 105 km. kuzeydoğusunda bulunmaktadır. 1415 km2 yüzölçümünü sahip ilçe çok eski bir yerleşim yeridir.   Yalvaç kelimesinin lugat anlamı “peygamber, resul, elçi, yol gösterici” olmakla beraber bu şehre verilmiş olması, buraya Selçuklular devrinde yerleşen Oğuz Türk oymağının “Yalvaçlılar” olmasından kaynaklanmaktadır. Oğuz hanın altı oğlundan (Dağhan) ın birinci kabilesinin adı (Salur) dur; ikinci kabilesi de (Eymir) dir. Bu iki ismi taşıyan mahalleler Yalvaç’ta vardır. Salur kabilesi ise (3) boya ayrılır: 1) İçeri ki Salurlular, 2)Dışarıdaki Salurlular, 3) Horasan Salurları. Bunlar cihan tarihinde mühim roller oynamışlar ve isimlerini son zamanlara kadar muhafaza etmişlerdir.
 
     (Salur) boyları da üç kola ayrılmışlardır;
1.    Yalvaç
2.    Karaman
3.    Anaböleği
 
             Bunlarda ufak oymaklara ayrılıyorlar. (Meru) havalisinden cenuba, şarka, şimale küçük gruplar halinde dağılmışlar ve (Meru ve Tekeleri) ile karışmışlardır. Antalya Havalisine verilen (Teke) adı da (Salur) boyundan. Şu hale göre (Yalvaç)lar kuvvetli ve asil bir Türk oruğundandır ve Horasan diyarından Anadolu’ya gelmişlerdir.   1840 yılında İlçe teşkilatı kurulmuş, 1864’de belediye teşkilatı kurulmuştur. Yalvaç’a bağlı 13 belde ve 25 köy bulunmaktadır.
  Yalvaç sadece kendi bağlısı belde ve köyler için değil, yine Isparta İline bağlı olan Şarkikaraağaç ve Gelendost İlçe ve köyleri için de sadece ekonomik ve sosyal açıdan değil, sağlık ve eğitim hizmetleri açısından da bir cazibe merkezidir. Bu yerleşim yerlerinden çok sayıda öğrenci Yalvaç’taki eğitim kurumlarına gelmektedirler. Yalvaç sahip olduğu çok eski geçmişi ve kültürel özellikleriyle zengin bir turizm potansiyeline sahiptir. Antiocheia in Pisidia (Antik Kent) Anadolu’da kurulan antik kentler arasında oynadığı önemli roller ve eşsiz yapılarıyla ayrı bir önem taşımaktadır. Yalvaç’ın kültürel zenginliklerini teşhir eden Yalvaç Müzesi genellikle Roma, Bizans ve Osmanlı devirlerine ait eserlerle oldukça zengin bir müze niteliğindedir. Yalvaç’ın kültürel değerleri arasında önemli yerlerden biri de “ Yalvaç Hacı Ali Rıza Efendi Halk Kütüphanesi’dir. Kuruluşu 108 yıl öncesine dayanır. Kütüphane 1970 yılından itibaren kendi binasında faaliyete devam etmekte olup, çeşitli konularda 30 bini aşkın eseri ile en önemli kültür hazinelerimiz arasındadır. Yalvaç merkezinde sağlık hizmetleri açısından devlet hastanesi ve 3 adet sağlık ocağı bulunmaktadır.
 
İLETİŞİM :
 
İlçe Emniyet Müdürlüğü      : 0505 3183231-0246 4415559-Fax: 0246 4415922
Polis Merkezi Amirliği         : 0246 4415036
 
 
 • POLİS AKADEMİSİ
 • E-DEVLET HİZMETLERİ
 • ISPARTA VALİLİĞİ
 • İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI
 • POLİS EŞLERİ DERNEĞİ
 • CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ
 • TRAFİK GÜVENLİK PROJESİ
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • UPEM