Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

GÖNEN

Giriş


GÖNEN
 
Gönen, Isparta İlinin 24 km. kuzeyinde olup, doğusunda Atabey, batısında Keçiborlu, güneyinde Uluborlu ilçeleri ile komşudur.Ayrıca Güneybatısında Burdur İli bulunmaktadır.Isparta-Burdur karayoluna 5 km. asfalt yol ile Kırıkçayır mevkiine bağlanan ilçemizin yüzölçümü 372 km2 ve Rakımı 1020 m.dir.İlçemizin Kuzeyinde Tınaz dağı ve yaylası,Kale dağı,güneyinde Söbü dağı ile çevrili geniş bir ovası bulunmaktadır. Manastır koruluğu dışında yetişmiş orman sahası yoktur.1989 yılından itibaren yukarıda adı geçen dağların eteklerinde “Yeşil Kuşak” adı altında çam ve sedir ağacı dikimi yapılarak ağaçlandırma çalışmaları devam etmektedir. İlçemizde mezarı olduğu tarihi araştırmalarla tespit edilen Yunus Emre’nin Manastır mevkiinde türbesi bulunmaktadır. Bu nedenle ilçemizde Yunus Emre, Balım Sultan ve Şeyh Sadettin Türbesi Turizm tanıtma derneği kurulmuştur. Her yıl Haziran ayının son haftasında, Yunus Emre Aşure günü düzenlenmektedir. Bu günü düzenlemekteki amaç, Yunus Emre’yi halka tanıtmak ve sevdirmek; böylece Türk halkının gönlünde yaşattığı Yunus Emre’ye bir mekanda Gönen’de sağlamaktır. 2010 yılı adrese dayalı nüfus sayımına göre İlçe Merkezi nüfusu 3.600 kişidir. 1948 yılından beri ilçe Belde Belediye Teşkilatı ile yürütülmekte iken 20/09/1991 tarihinde İlçe Teşkilatı kurulmuştur. İlçemizdeki bulunan Mahalleler;
            1. Alacamescit Mahallesi
            2. Cami Mahallesi
            3. Göletevleri Mahallesi
            4. Kasap Mahallesi
            5. Musalla Mahallesi
            6. Pazar Mahallesi
                olmak üzere 6 mahallemiz bulunmaktadır.
                        2008 yılının Mart ayı itibariyle ilçemizde TOKİ Konutlarının yapımına başlanılmış 2009 yılı mayıs sonunda tamamlanarak hizmete açılmıştır. 
                        İlçemizde Eğitim ve öğretim kurumu olarak S.D.Ü.Gönen Meslek Yüksekokulu (857), Anadolu Öğretmen Lisesi (358), Şehit Selahattin AYSAN Lisesi (67) ve S.D.İlköğretim Okulu (405) bulunmaktadır.İlçemiz Halk Eğitim Merkezi kendi binasında, Halk Kütüphanesi Belediyeye ait binada hizmet vermektedir.
                        İlçemizin gelir kaynağı daha çok tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.Toplam işlenebilir tarım alanı 17.000 hektardır. Sulanabilir tarım alanı 2617 hektar olup 14383 hektarlık sulanmayan alanda hububat ekimi yapılmaktadır.Elmacılık ve gülcülük zirai gelir kaynaklarının büyük bir kısmına sahip olup, 344 hektarlık alanda yıllık 1376 ton gül, 769 hektarlık alanda 7450 ton elma üretimi yapılmaktadır. Ayrıca Kiraz, Vişne, Üzüm, Ayva, Ayçiçeği, Şeker pancarı üretimi yapılarak ilçe ekonomisine katkı sağlamaktadır.
                        İlçemizde büyükbaş hayvan ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen yıllık süt üretimi tahmini 3850 tondur.Ayrıca 656 ortak üyesi bulunan Tarım Kredi Kooperatifi çiftçilerimize hizmet vermektedir. Kaymakamlığımızın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca gerçekleştirilen projeler çerçevesinde seralar kurulmuş, süt sığırı ve küçükbaş hayvan dağıtımları yapılarak İlçe Ekonomisini canlandırmasında katkıda bulunmuştur.
                        Isparta – Burdur karayoluna 5 km. asfalt yol ile bağlanan ilçemizden, Gönen Belediyesine ait otobüslerle şehir merkezine karşılıklı olarak her saat başı sefer yapmak sureti ile ulaşım sağlanmaktadır
 
 
GÖNEN İLÇE EMNİYET AMİRLİĞİ
 
Adres Ve İletişim Bilgileri :
 
Alacamescit  Mahallesi  Cumhuriyet  Caddesi No:21
 
TEL:0246.2812592  AVEA TEL:0505.3183246
 
Tel:02462812703 fax :02462812591
 
 • POLİS AKADEMİSİ
 • E-DEVLET HİZMETLERİ
 • ISPARTA VALİLİĞİ
 • İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI
 • POLİS EŞLERİ DERNEĞİ
 • CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ
 • TRAFİK GÜVENLİK PROJESİ
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • UPEM