Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

GELENDOST

Giriş


GELENDOST İLÇESİNİN GENEL TANIMI
1- TARİHÇESİ:
            İlkçağdan beri “ Pisidya Ülkesi” adı verilen Göller Yöresinin en eski kültür merkezlerinden biridir. M.Ö. 3500 yıllarında “ Mirya” veya “ Miryo” adı ile Hititlerin bir kolu olan Anamur la “ Anaminli” Miryalılar tarafından kurulmuştur. Gelendost ilçesi ortaçağ Avrupa tarihçileri tarafından “Miryokatolof” şehri olarak anılmaktadır.2. Kılıçaslan döneminde Gelendost ovası ile Fatlın ovasında yapılan tarihin en büyük meydan muhaberesi 17 Eylül 1176 tarihinde Salı günü olmuştur. Türklerin kazandığı bu zafer Anadolu’nun Türkleşme sürecini hızlandırmıştır.1301 yılında Gelende, Eğirdir merkez olan Hamitoğulları beyliği sınırları içine katılmış, 1314 yıllarında İlhanlıların eline geçmesine rağmen kısa bir süre sonra tekrar Hamitoğulları beyliğine katılmıştır. Cumhuriyet döneminde 1930 yılında Afşar Köyünün yerine nahiye olmuş,6.03.1954 tarihli 6324 Sayılı Kanunla Gelendost İlçesi olmuştur.
2- COĞRAFİ YAPISI:
            İlçemiz,   Akdeniz Bölgesinin Batı kesiminde Göller Yöresi diye bilinen bölgenin içinde Isparta iline bağlı Isparta’ya 82 Km. mesafe Kuzey Doğu yönünde bulunup, Güneyinde Eğirdir bulunup, Doğuda Şarkikaraağaç, Kuzeyde Yalvaç ilçesi toprakları ile Batıda Eğirdir Gölü ile çevrili 624 kilometre karelik alana sahiptir. Deniz seviyesinden 940 metre yüksekliği bulunan Gelendost ve civarının 3.Jeolojik zamanda oluştuğu bilinmektedir. Toprakları killi, tuzlu ve tınlıdır. Gelendost bağlı bulunduğumuz ilimiz Isparta gibi coğrafi bölge olarak Akdeniz Bölgesinde bulunmasına rağmen iklimi tam Akdeniz iklimi özellikleri taşımaz. Hem Akdeniz ikliminden hem de İç Anadolu’nun karasal ikliminden etkilenir. Bunun için Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş iklimi olarak adlandırılabilir. Kısmen Eğirdir Gölünün yumuşatıcı etkisi görülür. Buna bağlı olarak bitki örtüsünde Dağların alt kesimini pınar çalısı ve meşe koruluğu ile kaplı olup yüksekleri çıplaktır. Bozkır alan çoktur. Yazın sıcak ve kurak olması Haziran ayı başından itibaren tarım ürünlerinin sulanmasını gerekli kılmaktadır.
İlçemiz kuzeyinde Yalvaç, güneyinde Eğirdir, doğusunda Şarkikaraağaç ilçeleri; batısında 27 km kıyı şeridiyle Eğirdir gölüyle çevrili olup ilçemizden Isparta-Konya (D-300) karayolu geçmektedir.
      
3- İDARİ VE NÜFUS DURUMU:
 
a-     İdari Durumu:
 İlçenin mülki sınırları dahilinde yerleşim birimi olarak 2 Kasaba, 11 Köy,10 Mahalle bulunmaktadır. Bu yerleşim birimlerinden 10 mahalle sorumluluk bölgemiz dahilinde olup, diğer yerleşim yerleri İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk alanı dahilindedir.
b-    Nüfus Durumu:
2011 yılı  ilçenin genel nüfusu 16.901 kişidir. Bu nüfusun 5311 kişisi sorumluluk bölgemiz dahilinde, 11.590 kişi köylerde yaşamaktadır. Oran olarak toplam nüfus % 40 ‘ı İlçe merkezinde ,%60 ‘ı köylerde oturanları teşkil etmektedir.
 
4- SOSYAL DURUM:
 
            Gelendost’ta halk genel olarak örf ve adetlerine bağlıdır. Ahi kültürünü yaşatan köy odaları varlığını sürdürmektedir. İlçemiz şehirleşmeye son yıllarda yapılan yapıların imar planına uygunluğu ile yeni yeni yönelmektedir. Köylerimizde ahşap yapılar daha çok göze batmaktadır. İlçede halkın kaynaşmasını sağlayacak Tiyatro, Sinema gibi sosyal tesisler bulunmamaktadır.
 
5- EĞİTİM VE EKONOMİK DURUM:
 
a-     Eğitim Durumu:
İlçe Merkezinde; 1 Meslek Yüksek Okulu, 1 Çok Programlı lise, 1 İmam Hatip Lisesi, 1 Anadolu Lisesi, 1 İlköğretim Okulu ile eğitim ve öğretim sürdürülmektedir. Okuryazar oranı İlçe genelinde % 99 oranındadır.
b-      Ekonomik Durum :
İlçenin ekonomisi tarıma dayalı olup, en önemli geçim kaynağı meyveciliktir. Başlıca meyve cinslerinden elmacılık çoğunluğu teşkil etmektedir. İlçede yaklaşık 720.000 civarında meyve veren ve 550.000 fidan olmak üzere toplam 1.270.000 elma ağacı bulunup, yılda ortalama 220.000 ton elma üretilmektedir. Bu ürünlerin muhafazası ve pazarlama imkanlarının artırılması gayesi ile İlçemizde Belediye Başkanlığına ait 4.000 ton ve özel sektöre ait 132.000 ton kapasiteli olmak üzere toplam 136.000 ton kapasiteli soğuk hava deposu mevcuttur. Ayrıca Eğirdir Gölüne yakın olması nedeniyle balıkçılıkla da uğraşanlar vardır. 
 
6-YERLEŞKE ADRESİ
 
            Gelendost İlçe Emniyet Amirliği Haydarpaşa mah.2.Avanoğlu Cad.No:16 Gelendost sayılı yerde hizmet vermektedi.
 
7-İLETİŞİM BİLGİLERİ
 
Tel       : 0 246 381 34 96
GSM:  0 505 318 32 43
Faks     : 0 246 381 36 48
E-Posta : gelendost@egm.gov.tr
 
 
  • POLİS AKADEMİSİ
  • E-DEVLET HİZMETLERİ
  • ISPARTA VALİLİĞİ
  • İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI
  • POLİS EŞLERİ DERNEĞİ
  • CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİ
  • TRAFİK GÜVENLİK PROJESİ
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan